Pravilna ishrana se sve manje praktikuje. Stil života ubrzani tempo ostavljaju ozbiljne posljedice na zdravlje ljudi. Pored toga što je veoma bitno šta jedemo bitno je i koliko često i u kojoj količini. Još u djetinjstvu smo naučili da je veoma bitno da praktikujemo sve obroke u toku dana što podrazumijeva da hranu unosima više puta u manjim količinama doručak, ručak, užina i večera. Međutim neka istraživanja koja su urađena na učenicima osnovnih škola pokazala su da samo 25% djece ima četiri ili pet obroka dnevno, 9,3% manje od tri dnevno, dok više od 10% uopšte ne praktikuju regularne obroke već se hrane bilo kad.
Šta se događa sa našim organizmom kada preskačemo obroke?
Osnovnu hranu za mozak čini šećer, tačnije glukoza. Ukoliko naš mozak nije podjednako opskrbljen hranom bitnom za rad, što znači kada nam opadne nivo glukoze u krvi počinjemo se osjećati umorni, nervozni i dekoncentrisani. Sve ovo ima za posljedicu da smo manje produktivni, utiče na nas u školi, na poslu.
Jedem samo jedan puta na dan a debljam se?
Veći problem koji je uočen kod osoba koje preskaču obroke jeste da se prejedaju kada konzumiraju hranu. Unošenje velike količine hrane rezultira nakupljanju viška masnog tkiva. Ovim se izlažemo riziku za bolesti poput dijabetisa, povišenog pritiska i srčanih problema.
Preskakanjem obroka više posežemo za unosom šećera, slatkišima i gaziranim napitcima koji brzo podižu nivo šećera u krvi, ali ga i podjednako brzo i spuste a to nam crpi organizam.
Praktikovanjem redovnih obroka pomažemo organizmu da bude konstantno snadbjeven glukozom u krvi pa nemamo osjećaja gladi, probava nam radi dobro, koncetracija je bolja, možemo da radimo i učimo.
Životne navike je teško promjeniti ali probajte zajedno u grupi sa članovima porodice prijateljima. Napravite raspored šta kuhate unaprijed svaki dan, ukoliko ste u nedostatku ideja poslužite se internetom gdje imamo velik broj recepata.
Dan započnite uvijek sa doručkom, za pripremu brzog i kvalitetnog doručka vam je potrebno svega 5 minuta, jogurt sa žitaricama, malo lješnjaka i svježeg povrća i imate odličan obrok za početak dana.
Kod kuće je uvijek dobro imati namjernice poput svježeg povrća i mliječnih proizvoda sa kojima možemo napraviti raznovrsne obroke u kombinaciji sa kvalitetnim mesom. Bijelo meso je brže i lakše probavljivo od crvenog.
Zdravu i kvalitetnu hranu je najbolje i najlakše pripremati kod kuće. Tu ipak imamo neku kontrolu šta pripremamo i koje su namjernice. Priprema ručka ili užine takođe može biti veoma brza i jednostavna, komad pilećeg mesa u kombinaciji sa malo tjestenine ili sa tikvicama i maslinovim ulje ne zahtjeva puno vremena.
Za zdravu ishranu bitno je da unosimo dovoljnu količinu vode svakog dana. Voćne i gazirane sokove zamjenimo limunadom koju možemo konbinovati sa narandžom i svježom nanom uz dodatak malo meda…
Budite zdravo i praktikujte zdrave navike