Kategorija članka: Solarne elektrane
  • Svuda gdje su zdravi proizvodi, moramo biti lider, osnovni je moto djelovanja irazvoja kompanije MADI iz Tešnja, najveće mesne industrije u Bosni i Hercegovini.
  • Pored zapaženih poslovnih rezultata, ova kompanija sa više od 700 zaposlenih, privukla je pažnju javnosti poslije instaliranja jedne od najvećih solarnih elektrana u Bosni i Hercegovini.
  • Već prvi efekti: troškovi električne energije smanjeni su za 35 posto, potrošeno 800 tona uglja manje i ono najvažnije, briga za čovjekovu okolinu.

Kompanija MADI iz Tešnja je sa preradom i proizvodnjom mesnih proizvoda po najvišim standardima prisutna na tržištu više od 30 godina. Kompanija je, pored odličnih poslovnih rezultata, pažnju javnosti privukla instaliranjem jedne od najvećih solarnih elektrana u Bosni i Hercegovini. Izgradnju elektrane je pomogla Evropska unija, u sklopu projekta EU4AGRI „Podrška Evropske unije za konkurentnost poljoprivrede i ruralni razvoj u Bosni i Hercegovini“ (EU4AGRI), koja je kolektivu donijela veliku uštedu u potrošnji električne energije, ali i značajno doprinijela zaštiti životne okoline. Kada je mesna industrija MADI u pitanju, u očuvanju životne sredine to znači, da je na godišnjem nivou smanjenje zagađenosti CO2 za nešto više 1.800.000 kg. Ako bi ekvivalent smanjenja zagađenosti CO2 iskazali u potrošnji goriva to bi bilo, kao da je manje potrošeno 700,000 litara benzina ili 600.000 litara dizela, manje je potrošeno i preko 800t uglja. Ili možda najbolji pokazatelj je, da bi se neutralizovao negativan efakat 1.800.000 kg CO2 potrebno je 80 hektara šume. Iz svega navedenog jasno je da su projekti koji se tiču obnovljivih izvora energije, posebno solarnih izvora, izuzetno korisni za širu društvenu zajednicu jer direktno doprinose očuvanju okoliša i stavljaju u funkciju korištenje energije koja bi svakako bila izgubljena.

ZELENA ENERGIJA

O tome razgovaramo sa Mirelom Dedukićem, komercijalnim direktorom kompanije i
rukovodiocem projekta.

– Veoma smo ponosni, što smo ovim projektom doprinijeli očuvanju životne sredine, ali i smanjili troškove poslovanja, i dostigli samoodrživost u snabdijevanju električnom energijom u određenom periodu dana, kaže gospodin Dedukić.

Zelena energija, odnosno dobijanje energije iz sunca kao i iz drugih obnovljivih izvora je danas najvažnija ekonomska tema u Evropi. Kako je nastala ideja za vaš projekat solarne elektrane i kakvi su prvi rezultati? Kolika je vrijednost investicije i kolika je ušteda, prelaskom iz crne u zelenu energiju. Koliki je danas procenat OIE u ukupnoj vašoj potrošnji struje?
– Opasnosti i teškoće koje je 2020. god. donio COVID 19 potakli su nas da ništa ne prepuštamo slučaju. Na tržite nismo mogli uticati, ali smo znali da određene stvari moramo poboljšati unutar naše firme, tako smo odlučili da formiramo tim za optimaziciju troškova, gdje sam postavljen za vođu tima. Od ranije nam je bilo poznato da nam je trošak električne energije jedan od najvećih troškova. Formiranjem tima počeli smo više da istražujemo kako da smanjimo te troškove. Detaljnijim istraživanjem došli smo do toga da je instaliranje solarne elektrane za vlastite potrebe najbolje rješenje za nas. Naša proizvodnja vezana je za temperaturne režime, tj. kada je toplije vrijeme naša potrošnja eletrične energije se povećava, a solarne elektrane tada proizvode najviše električne energije. Dok smo radili na projektu, u međuvremenu je raspisan poziv za projekat „Podrška Evropske unije za konkurentnost poljoprivrede i ruralni razvoj u Bosni i Hercegovini“(EU4AGRI) za mesne industrije, tako da nam nije bilo teško odlučiti sa kojim projektom da apliciramo.

Vrijednost investicije je oko 1,5 miliona KM i rađena je u dvije etape (dvije solarne elektrane). Prvu solarnu elektranu smo napravili 2021. god. Jednim dijelom je sufinasirana kroz projekat EU4AGRI. Projekat EU4AGRI primarno je finansiran sredstvima Evropske unije (EU) u okviru Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA). Vrijednost projekta je 20 miliona eura, uz zajedničko sufinansiranje Razvojnog programa Ujedinjenih nacija (UNDP) i Češke razvojne agencije (CzDA). Instalirali smo solarnu elektranu za vlastite potrebe kapaciteta 1000 kW solarnih panela na 3 proizvodne hale na 5500 m2. Kapacitet ukupne godišnje proizvodnje je 1150 MWh Vođeni dobrim iskustvom, početkom 2022. god. već smo instalirali drugu solarnu elektranu za vlastite potrebe istih kapaciteta (1000 kW solarnih panela), koju smo finasirali 100% iz vlastitih sredstava. Tako da trenutno godišnje proizvedemo oko 2300 MW električne energije čime smo naše troškove električne energije smanjili za oko 35%.

Doprinos izgradnji solarne elektrane je dala i EU, učestvujući u finansiranju. Kolika su ta sredstva i kakva su iskustva i suradnja vaše kompanije sa EU? Kolika su ukupna ulaganja u ovaj i druge vaše projekte solarne energije?

– Drago nam je da je kroz projekst EU4AGRI koji finansira Evropska unija, UNDP i Češka razvojna agencija naš projekat prepoznat kao koristan za širu društevenu zajednicu isamim tim naš projekat je sufinasiran u iznosu od 351.000 KM. Uz njihovu podršku lakše smo se odlučili
da uđemo u navedene projekte.

IZVOZ U EUROPU

U cilju dalje racionalizacije poslovanja i uštede pri potrošnji električne energije formirali ste i posebnu kompaniju MI-POWER d.o.o. Koji su osnovni ciljevi i planovi ?

– Kako smo optimizirali solarnu elekranu za vlastite potrebe zahtjevima naše potrošnje, a prepoznali smo potencijal u solarnoj energiji odlučilismo se za osnivanje novog preduzeća MI-POWER d.o.o., koje bi se bavilo proizvodnjom i prodajom električne energije. Vođeni tim da na našim fabrikama i farmama imamo slobodnih cca 50.000 m2 krovova na koje bi mogli postaviti solarne panele, planiralismo postavljanje 10MW solarnih panela. Međutim, tu se javlja veliki problem jer Elektroprivreda nije prepoznala navedeni potencijal. Prvobitno smo išli sa zahtjevom za priključak od 3,2 MW koji nije prihvaćen, jer kako tvrde ne mogu primiti električnu energiju u mrežu, tako da nam je navedeni projekat na čekanju. Međutim mi nismo poznati kao neko ko lako odustaje, tako da se nadamo da ćemo i ove poteškoće uskoro riješiti i nastaviti sa našim planom.

Kompanija MADI, sa više od 700 zaposlenih je danas, zahvaljujući uspješnom poslovanju, lider u preradi i proizvodnji mesnih proizvoda. Sve ste prisutniji i na izbirljivom evropskom tržištu. Koji su vaši proizvodi najtraženiji i u kojim zemljama?

– MADI je mesna industrija koja je najpoznatija po proizvodnji i prodaji svježe piletine. Veliko nam je zadovoljstvo da su pored domaćeg tržišta naš kvalitet prvobitno prepoznale zemlje u okruženju. Tako sa ponosom možemo reći da danas naše proizvode možete naći u Hrvatskoj, Sloveniji, Srbiji, Crnoj Gori, a pored zemalja u okruženju još izvozimo na tržišta: Švicarske, Švedske, Grčke, Njemačke, pa čak i Litvanije.

U vašem kolektivu prioritet uvijek dajete zdravim proizvodima. Vaš osnovni moto je, da tamo gdje su zdravi proizvodi, MADI mora biti lider. Da li vam to uvijek uspjeva i kakva je situacija danas, računajući i konkurenciju, na podrčju prerade i proizvodnje mesnih proizvoda u Bosni i Hercegovini i u regionu. 

Za sada uspjevamo, kao dokaz tome je da smo zadnjih pet godina najveća mesna industrija u BiH. Zaokružen proces proizvodnje kao i konstantno ulaganje u nove tehnologije, kao i ulaganje u edukaciju naših uposlenika daju nam za pravo da kažemo da ćemo na toj poziciji ostati i u budućnosti.

Preuzeto iz revije “Poslovni kontakti”.